"Школа – це простір життя дитини; тут  вона не готується до життя, а живе.”
 
    Свалявська гімназія розпочала своє існування як Свалявська середня школа-інтернат у 1963 році. Першого вересня у світлі просторі приміщення з різних сіл та міст Закарпаття  прийшло 450 учнів 1-х – 9-х класів.  Наступного року у зв’язку з реорганізацією Великоберезнянської школи-інтернату сюди переведено ще 28 учнів одинадцятого класу. Навчали та виховували дітей 46 вчителів та вихователів. Свалявська  школа-інтернат уславилася високими досягненнями та  багатими традиціями. Навчально-виховний заклад очолив директор Тидір Георгій Петрович. Заступником по навчальній роботі було призначено Іржика Михайла Михайловича , а старшим вихователем – Сливку Михайла Юрійовича.
 
 
 
         З 1963 року у школі працює бібліотека , вона повністю укомплектована науково-методичною та художньою літературою. У читальному залі створені всі умови для роботи вчителів , вихователів та учнів. Свалявська школа-інтернат стала методичною базою по її запровадженню не тільки для шкіл нашої області , а й для освітян Львівщини, Івано-Франківщини, Чернівеччини та Тернопільщини.
       Про досвід нашої школи багато писали на сторінках газет : «Радянська освіта», «Закарпатська правда», «Молодь Закарпаття» та журналу «Радянська школа». 
        На базі школи-інтернату влітку щороку працювали піонерські оздоровчі табори, у яких відпочивали діти майже  із всього Радянського Союзу.
        З перших днів навчання були створені гуртки художньої самодіяльності: 
- вокально-інструментальний ;
- танцювальний;
- духовий;
- домровий оркестр; 
1992 року за поданням Свалявської районної державної адміністрації та згідно з розпорядженням Закарпатської обласної державної адміністрації на базі            Свалявської середньої школи-інтернату створено Свалявську гімназію-інтернат, яку 1998 року реорганізовано у Свалявську гімназію. 
   Гімназія в системі середньої освіти – заклад нового типу. Свалявська гімназія – середній загальноосвітній навчально-виховний заклад другого–третього ступеня з поглибленим вивченням іноземної мови за програмами спеціалізованих шкіл та окремих предметів відповідно до профілю, що забезпечує науково-теоретичну, гуманітарну, загальнокультурну підготовку обдарованих і здібних дітей. До структури Свалявської гімназії входить школа першого ступеня ( 1-і – 4-і передгімназійні класи).
   Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної освіти. Педагогічний колектив Свалявської гімназії працює над проблемним питанням «Науково-пошукова діяльність педагогічного колективу з упровадження у навчально-виховний процес нестандартних форм і методів роботи, забезпечення умов індивідуального розвитку, стимулювання творчої активності гімназистів шляхом індивідуалізації та диференціації».
 
 
   Виходячи з цього завдання, у навчальному закладі склалася чітка система навчально-виховної роботи з обдарованими дітьми, починаючи від психолого-педагогічних спостережень та досліджень молодших школярів, вивчення їхніх здібностей, нахилів та уподобань, їх розвиток через залучення гімназистів до роботи в об'єднаннях за інтересами, у добровільній дитячій організації "Суцвіття добрих справ” та активної участі у Всеукраїнських предметних олімпіадах, у роботі Закарпатського територіального відділення Малої академії наук України, різноманітних конкурсах, спортивних змаганнях різних рівнів, позакласних та позашкільних заходах, у роботі учнівського самоврядування.
    Навчальним планом  Свалявської гімназії передбачено поглиблене вивчення іноземних мов – англійської та німецької, а саме: на вивчення англійської мови у 1-х – 3-х передгімназійних класах відведено 3 години,  у 4-х – 4 години.  Починаючи з 1-го гімназійного класу, кількість годин на вивчення цієї іноземної мови збільшується до п’яти, а також вводиться вивчення німецької мови (2,5 – 3 години на тиждень).  Гімназисти  вивчають англійську додатково за навчальними комплектами Оксфордського університету, придбаними на меценатські кошти волонтерів Корпусу Миру та батьків гімназистів. Свалявська гімназія веде тісну співпрацю з Корпусом Миру. Діяльність волонтерів цієї міжнародної організації сприяє вивченню англійської мови гімназистами.  
    На базі Свалявської гімназії з 1997 року працює Свалявська філія Закарпатського територіального відділення Малої академії наук України. Протягом усіх років існування Свалявська філія досягає високих результатів: щороку її вихованці – у числі переможців і призерів обласного та Всеукраїнського етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Так, у 2010-2011 н.р. двоє гімназистів стали призерами ІІ (обласного) етапу конкурсу-захисту (керівники Туряниця В.Г., Бедирханова Н.І.). Успіху сприяє підготовча робота: усі гімназисти 4-х – 7-х гімназійних класів щороку працюють над науковими рефератами з предметів інваріативної частини навчального плану, найкращі учнівські роботи захищаються на щорічній учнівській конференції.
   Окремою ланкою в системі роботи  з обдарованою молоддю є підготовка гімназистів до участі у різних етапах Всеукраїнських предметних олімпіад. Педагоги Свалявської гімназії протягом багатьох років поспіль готують найбільш представницьку у межах району команду учнів – переможців та призерів предметних олімпіад районного, обласного та Всеукраїнського етапів. 
 
 
    У методичній структурі гімназії працюють  кафедри: передгімназійного навчання, іноземних мов, предметів суспільно-гуманітарного та природничо-математичного циклів; кафедра оновлення змісту виховного процесу та циклічне методичне об'єднання вчителів фізкультури, музики, трудового навчання, образотворчого мистецтва, захисту Вітчизни  та медико-санітарної підготовки. Вчителі гімназії – творчі, талановиті, досвідчені педагоги, майстри своєї справи, фахівці високого рівня. Підсумки роботи вчителів-членів предметних кафедр підводяться під час проведення щорічних предметно-методичних тижнів, творчих звітів та на засіданнях відповідних предметних кафедр.
 
   Свалявська гімназія має свій герб і гімн.  Традиційною є щорічна Посвята в гімназисти учнів перших гімназійних класів. 
 
    
Гімназисти живуть і працюють за Кодексом честі гімназиста.