Школа залишається останнім 
бастіоном друкованого слова 
і останнім шансом, щоб потяг до
читання взагалі зберігся і вижив. 
                      Симон Соловейчик
 
Історія шкільної бібліотеки
 На правому березі річки Латориця, на пагорбі Береги, там, де з давніх–давен ріс очерет, чагарник, а яруги були вкриті баговинням, калюжею, – у 1963 році виросла гарна споруда –  Свалявська середня школа–інтернат, яка стала окрасою міста, району.
 На початку навчального року, 1 вересня, у світлі, просторі класи  з різних сіл та міст Закарпаття прийшло 450 вихованців.
 У 1963 році у школі працювало 46 вчителів та вихователів.
 Навчально-виховний заклад очолив директор Тидір Георгій Петрович. Господинею у храмі книги стала бібліотекар Марія Михайлівна Болданюк.
 З перших років велика увага приділялась шкільній бібліотеці. Було надано трикімнатне приміщення на другому поверсі школи. Спочатку накопичення книг просувалося повільно, хоча інтерес до художньої літератури в учнів був надзвичайно великий. 
 У перший рік роботи Марія Михайлівна розташувала бібліотечний фонд відповідно до таблиць ББК, створила алфавітний каталог.
 З кожним роком поповнювався книжковий фонд, а шкільний бібліотекар стала першим порадником у пошуках літературних новин.
 Йшли роки…Зростала роль шкільної бібліотеки, збільшувалася кількість науково–популярної літератури. Бібліотека поступово ставала кабінетом №1, бо кожен захід, який проводився у школі, чи то педрада, чи батьківські збори, свято Букваря чи Останнього дзвоника, потребував належної підготовки. Тому і приходили люди за книжною мудрістю та порадою у бібліотеку. Жодного читача Марія Михайлівна не залишала без уваги.
 Ось як описувала свої враження про бібліотекаря Т. Бідзіля, учениця 10 класу Свалявської школи-інтернату у газеті «Ленінський шлях» від 29.05.1986 року. «… У читальному залі завжди чисто, затишно. Навіть взимку на підвіконнях милують око різнобарвні квіти. На найвиднішому місці – портрети засновника партії і Радянської держави В.І. Леніна, членів Політбюро ЦК КПРС, лозунги, діаграми, стенди. Привертає увагу напис: « Любіть книгу – джерело знань!» - заклик М. Горького. Із знанням справи влаштовані стенди, присвячені ХХVІІ з’їзду КПРС та ХХVІІ з’їзду Компартії України. Тут матеріали на злободенну тематику з різноманітних періодичних видань, включаючи обласні та районну газети. Кожного, хто сюди заходить, Марія Михайлівна привітно зустріне, поцікавиться, що хотів би почитати. А наші уподобання, зрозуміло, різноманітні.
 Коли організовуються тематичні вечори, диспути, концерти, в цих заходах завжди активну участь бере бібліотекар. Підкаже, як краще написати відповідний сценарій, яку використати літературу, віршовані тексти.
 Цікаво, що Марія Михайлівна власноруч виготовляє мальовничі стенди, плакати. Виявляється, має неабиякий хист до малювання.
 Завжди в доброму настрої, відверта, щира – такою знаємо свою бібліотекарку. Незабаром доведеться розпрощатися з рідною школою. Та ніколи не забудеться бібліотекар М.М. Болданюк, яка багато зробила для того, щоб кожному з нас прищепити любов до найдорожчої в житті реліквії – книги.»
 80–м рокам була притаманна зайва ідеологізація. І знову величезна праця і відповідальність за формування ідеології в суспільстві випала на долю бібліотек. Стосувалося це і бібліотеки школи–інтернату. Марія Михайлівна проводила велику пропагандистську роботу. Регулярно готувала тематичні виставки книг, підбирала літературу для обов’язкового в ту пору політнавчання, самостійно оформляла стенди «Партія веде», «Політика партії – політика миру», «Крокуємо до комунізму». 
 У школі постійно організовувалися зустрічі з видатними людьми. З 1982 року школу-інтернат відвідали письменники України Ю. Збанацький, Ст. Олійник, Б. Олійник, М. Мушкетик, А. Малишко, О. Гончар та закарпатські поети П. Скунць, Ю. Керекеш, І. Чендей.
 Частим гостем був колишній розвідник майор Вихор, у той час начальник управління шкіл Міністерства освіти УРСР, член колегії МОО – Є.С. Березняк.
 Історія бібліотеки нерозривно пов’язана з історією навчального закладу.
 За поданням районної державної адміністрації та розпорядженням обласної державної адміністрації Свалявська школа – інтернат у 1992 році реорганізується у гімназію-інтернат.
 Ідея створення закладу нового типу на базі школи – інтернату належить директору Г.П. Тидіру.
 На той час фонд бібліотеки – універсальний за змістом, включає науково-популярну, навчальну, краєзнавчу, довідкову, художню літературу і становить 32489 примірників. До послуг читачів бібліотеки фонд довідкових видань, який включає енциклопедії (універсальні і галузеві), словники (тлумачні, тематичні, мовні, орфографічні та інші)… Зусиллями незмінної завідувачки бібліотекою Болданюк М. М. фонд бібліотеки повністю укомплектований.
Швидко плине час…. Багато років віддано улюбленій справі. У 1994 році Марія Михайлівна виходить на заслужений відпочинок.
 Зізнаюся: важко писати про людину в минулому часі. Важко, бо ще несповна прийшло усвідомлення величезної втрати… 
 Добрий слід у пам’яті учнів, вчителів, бібліотекарів залишила Марія Михайлівна.
 Про високу професійну майстерність Болданюк Марії Михайлівни свідчить присвоєння звання «Відмінник народної освіти», похвальні грамоти та інші нагороди.
        
 З 1992 року бібліотекарем Свалявської гімназії працює Ткачук Вікторія Михайлівна. За освітою вона бібліотекар-бібліограф, закінчила Ужгородське училище культури за спеціальністю «Бібліотекознавство і бібліографія».
 На сьогодні книжковий фонд бібліотеки становить 26386 примірників, в тому числі підручники – 9463 примірників.
 Щоденно в гімназії працює читальний зал на 40 місць та абонемент.
 Журнали та газети, сучасний дизайн приміщення, тематичні виставки книг та картин, зручні меблі, багато живих квітів, чистота та порядок, професійне обслуговування читачів – обличчя бібліотеки Свалявської гімназії.
 Заходячи у бібліотеку, привертає увагу вислів 
 На стендах,  куток книголюбів «Живи, Книго!»
та «Вісник бібліотеки»,
де розміщені всі матеріали, що регламентують роботу шкільної бібліотеки, а саме: Закон України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», Положення про бібліотеку загальноосвітнього закладу, Посадова інструкція завідувача бібліотеки Свалявської гімназії,  Правила користування бібліотекою,  План роботи шкільної бібліотеки, Паспорт бібліотеки, Пам’ятка читачеві, Заповіді читачеві, Єдині вимоги до збереження підручників, Найкращі читачі шкільної бібліотеки та ін.
 Постійно діють методичні полички – На допомогу вчителю, класному керівнику, випускнику. 
 На особливу увагу заслуговує організація у бібліотеці вільного доступу до книжкового фонду. У першу чергу забезпечений відкритий доступ до літератури, яка потрібна учням для оволодіння системою знань, передбачених програмами, виконання домашніх завдань, 
 Завдання національної школи – дати учнівській молоді глибокі і міцні знання з основ наук, сформувати відповідальне ставлення до набуття знань, стійку потребу і навички самоосвіти, вміння застосовувати набуті знання в життєтворчій діяльності. Визначну роль у цьому процесі відіграє книга. Навчити дитину любити книгу, сприймати її життєдайне невичерпне джерело пізнання світу, знань, виховувати любов до книги, прищеплювати навички бібліотечно–бібліографічної грамотності – першочергові завдання шкільного бібліотекаря.
 Масову роботу шкільної бібліотеки слід розглядати як складову системи роботи школи з формування основ бібліотечно–бібліографічної грамотності учнів, метод масового керівництва читання. Інтерес учнів до розбудови незалежної України, її національно–культурного відродження задовольняються через залучення читачів до національних свят, літературних вечорів, літературних віталень тощо. 
 Традицією у гімназії стало проведення «Посвяти у читачі» учнів перших гімназійних класів. У цьому навчальному році до проведення цього заходу були залучені учні 1 – г. А класу, які спільно з класним керівником Ясінською М.М. та бібліотекарем Ткачук В.М. підготували виховний захід « Відсьогодні  я – читач!»
 Наприкінці свята під час оформлення формуляру учня  бібліотекар знайомиться з читачем, вивчає його запити та інтереси, визначає початковий рівень бібліотечної грамотності.
 
 Улюблене свято наших гімназистів – Всеукраїнський Тиждень дитячої та юнацької книги, в центрі уваги якого – виховання поваги до книги, як одвічного джерела інформації, духовного надбання людства. Програма тижня завжди насичена. У читальному залі збираються письменники, вчителі, бібліотекарі району і, звичайно, читачі. Почесними гостями гімназійної бібліотеки були письменники І. Хланта, І. Фотул, В.Галас, В. Габорець. Щоб зробити читання привабливим, цікавим, Вікторія Михайлівна організовує та проводить презентації книг, літературні ранки, конкурси, вікторини, зустрічі з цікавими людьми. Запам’ятається надовго зустріч у бібліотеці з Нілою Андріївною – вдовою Володимира Підпалого та директором Свалявської районної дитячої бібліотеки – Оленою Камінською.
 У всіх гостей викликає подив не лише затишок у приміщенні, а й бажання дітей спілкуватися. На високому рівні проходять загальношкільні тури Всеукраїнських конкурсів, серед яких: «Найкращий читач шкільної бібліотеки»,  
«Найкращий читач року», «Кращий малюнок за прочитаним», «Хочу читати» (конкурс читацьких щоденників).
 Бібліотечний фонд розкривається завдяки професійно оформленим виставкам, переглядам, наприклад: 
 
 
- тематичними поличками: «Ми бачимо тебе крізь століття, Тарасе»,
 
 
 Вікторія Михайлівна оформила тематичні папки, де зібрано багато невичерпної інформації для вчителів та учнів, наприклад: «Шевченкіана», «Українські письменники – герої художніх творів», «Сторінками історії», «Визначні постаті», «Голодомор 1932 – 33р.р. геноцид українського народу», «Пам'ять про перемогу вічна», «Моя Карпатська Україна», «Свалявщина і свалявчани» та ін., а також «На допомогу бібліотекарю», «Довідник бібліотекаря», «Сценарії бібліотечних заходів», «Бібліотечні уроки», «Найкращі читачі гімназії».
 Невід’ємною складовою роботи бібліотеки гімназії є огляди літератури, обговорення Шевченкового слова,  книг,  усні журнали,  семінари.  У 2002 – 2003 н. р. на базі бібліотеки Свалявської гімназії було проведено районний семінар бібліотекарів, присвячений 200-річчю від дня народження О. Духновича «Будителя-просвітителя пам’ятаймо».
 На високому рівні проводяться цикли виховних заходів, спрямованих на виховання бережливого ставлення до книги «Свято книги», «Світ, який відкриває нам книга», «Дім без книги – день без сонця».
 Вперше у читальному залі бібліотеки було проведено цікаві інтегровані уроки з учнями 1– х перед гімназійних класів « Казкотерапія на уроці трудового навчання» (класовод М.М. Фільо) та «Казкотерапія на уроці образотворчого мистецтва» (класовод М.В. Петришина).
 
 
 
 Зроблено висновок, що атмосфера бібліотеки та читання казки вголос допомагають повніше, глибше зрозуміти твір, сприйняти його емоційно, співпереживати з героями, роздумувати над прочитаним.
 Вікторія Михайлівна миттєво реагує на зміни в навчальних програмах, появу нових предметів, намагається надавати випереджальну інформацію, допомагає учням у засвоєнні шкільної програми і розширенні знань, одержаних на уроках, а також надає допомогу класоводам, класним керівникам, вихователям у підборі літератури для проведення виховних заходів. Сферу впливу на духовне і культурне життя гімназистів бібліотекар  розширює шляхом популяризації літератури. Ця робота сприяє відродженню історичної свідомості, традицій українського народу, національної культури, розбудові незалежної української держави, розкриттю скарбниць світової культури, досягнень науки, техніки, виробництва. Активну участь шкільна бібліотека бере у проведенні предметних тижнів та декад. 
 Все це свідчить про те, що у нашому навчальному закладі ведеться системна робота з виховання у гімназистів бережливого ставлення до книги як національного надбання.
 Бібліотекар працює над створенням фонду української книги, видань з краєзнавства і народознавства, а також над вихованням у юних читачів відповідальності за взяту для читання книгу, за бережне ставлення до неї, вчить їх строго дотримуватися правил користування бібліотекою.
 Основне завдання бібліотеки сьогодні – навчити дітей цінувати книгу, відчувати в ній щоденну потребу. Тому свою діяльність протягом навчального року шкільний бібліотекар спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їх світогляду, реальну допомогу кожній дитині в задоволення с особистих читацьких інтересів, потреб запитів.
 Вікторія Михайлівна постійно працює над професійним самовдосконаленням, бере активну участь у методичних заходах, конкурсах, охоче ділиться досвідом роботи з колегами. Ткачук В.М. є автором статей районної газети «Вісті Свалявщини».
 У 2007 році Вікторія Михайлівна здобула перемогу у  І турі та стала Лауреатом ІІ туру Всеукраїнського конкурсу "Шкільний бібліотекар -  2007 року”.
 За високу результативність у справі навчання і виховання підростаючого покоління бібліотекар Свалявської гімназії нагороджена грамотою Свалявської районної ради та районної державної адміністрації.
 За сумлінну працю, досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління та з нагоди Дня незалежності України Вікторія Михайлівна нагороджена грамотою відділу освіти Свалявської РДАРК профспілки працівників освіти.
 Отже, Вікторія Михайлівна впродовж 21 року роботи довела: шкільна бібліотека – установа, що активно впливає на різні аспекти життя гімназії у будні, свята, і фіксує її історію і сьогодення, підтримує живе джерело культури і духовності у нашому навчальному закладі.